FETHİYE KLASİK MÜZİK FESTİVALİ

1. YIL (2012)

Projenin ilk yılı olmasına karşın basın yayın kuruluşlarının ilgisi ve tanıtımın üst düzeyde yapılması ve billboard ve afişlerin yaygın bir şekilde asılması sayesinde Festival başarı ile yürütülmüştür. Yurt dışından, Fethiye yakın çevresinden, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin gibi büyük kentlerimizden de katılımların olduğu festivalimiz, beklenin üstünde ilgi görmüş, hedeflenen izleyici sayısının çok üzerine çıkılmış ve etkinliklerin toplam izleyici sayısı beş bini geçmiştir. Festivalin ilk yılında bu kadar büyük başarı sağlamış olması, sürekliliği konusunda Festival Komitesini cesaretlendirmiştir.

2. YIL (2013)

2012 yılında düzenlenen festivalimizin başarısı üzerine Komite, hemen çalışmalara başlamış, 2013 hedeflerini büyük tutup dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say'ı festivalimize davet etme şansını yakalamıştır. İkincisi düzenlenen Festivalimizin etkinliklerinden olan Fazıl Say konserinde, sekiz bin kişiye yakın müziksevere ulaşılmıştır. Çok görkemli ve beklenenin üzerinde katılım olan tüm etkinliklerde festival boyunca yerli ve yabancı toplam on beş bine yakın dinleyiciye ulaşıldığı söylenebilir.

3. YIL (2014)

2013 yılı başarısının ardından Komitemiz, 2014'te yapılacak Festivalimize Benyamin Sönmez adına, ulusal düzeyde bir çello yarışması ekleme kararı aldı ve düzenlenen yarışmada Poyraz Baltacıgil birinci oldu.

Üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz 2014 festivalimiz halkımızın ve sponsorlarımızın desteği ile yine dünya çapında ünlü sanatçılarla, özellikle ilk yıldan beri bizden desteklerini esirgemeyen Prof. Natalia Gutman ile yalnız Fethiye'den değil tüm ülkemizde ve yurt dışında beklenen ve geniş katılımlı bir etkinlik haline geldi. Fethiye'nin değişik yerlerinde yapılan gün batımı konserleri ile yaygınlaşan Festivalimiz, dünyanın en önemli yamaç paraşütü parkurlarından biri olan Babadağ’da gün batımı konseri ile basında yer aldı ve büyük ilgi gördü.

4. YIL (2015)

Festivalimiz artık gelenekselleşmeye başladı ve etkinliğini artırmaya devam etti. Bu festivalde en az 5.000 izleyiciye ulaşan yerli ve yabancı katılım ile birlikte yoğun bir ilgiye ulaştık. Festival canlı radyo bağlantılarıyla Fethiye dışına da taştı.

5. YIL (2016)

Dört gün süren Festivalimizde akşam konserleri büyük katılımlar ile gerçekleşti. Yurt içinden ve dışından gelen konukların katılımı bizi daha çok sevindirdi. Gün batımı konserlerinin bir bölümünü Festivalimize katkıda bulunan büyük konaklama tesislerinde yaptık ve böylece Fethiye’ye gelen turistlere doğrudan ulaştık. Artık gelenekleşen Göcek D-Marin konserleri çok başarılıydı. Babadağ’da yapılan günbatımı konserimiz ulusal basınımızın köşe yazarlarına kadar varan geniş bir etki yarattı.

 
  © 2015 Benyamin Sönmez - İletişim: info@benyaminsonmez.com